GASTROANTEP

İnsanlığın ilk kez tarım ve hayvancılık yapmaya başladığı Mezopotamya bölgesinin kuzey-batı ucunda yer alan Gaziantep, bölgede Akdeniz ve Kara iklimlerinin geçişkenlik gösterdiği eşsiz bir coğrafyada konumlanmaktadır. İklimin ve verimli toprakların etkisi, Gaziantepin sayısız farklı çeşitte tarımsal ürüne ev sahipliği yapmasına olanak sağlamıştır.

Gaziantepin de içinde bulunduğu, Suriye, Akdeniz, Filistin ve Mezopotamya gibi geniş bir alanı kapsayan, tarih boyunca önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmış Bereketli Hilal Bölgesi, arpa ve buğday gibi ilk bitkilerin yetiştiği bölge olmuştur. Ateşin bulunmasıyla farklı tatlar ortaya çıkarken, hazırlanan yemeklerin kimyasında coğrafi etkenler özel bir rol almış, ‘Yöresel Mutfaklar’ ortaya çıkmıştır.

Mezopotamya'nın tahılları, Akdeniz' in meyve ve sebzeleri Uzak Doğunun baharatları, Gaziantep bölgesinde yetişen ürünlerin bileşkesi Dünya' da şehir adıyla anılan ‘Antep Mutfağı’nı ortaya çıkarmıştır. Kentin mutfağı tarih boyunca bu kültürel harmanın en kuvvetli öğesi olmuştur.

Gaziantep, 2015 yılında UNESCOnun Yaratıcı Şehirler Ağı’na (Unesco Creative Cities Network) Türkiyeden gastronomi alanında dahil olan ilk şehir olma özelliğini taşımaktadır.

Gaziantepin zengin mutfağıyla sahip olduğu kültür mirasını yerelden globale taşımayı hedefleyen Uluslararası GastroAntep Festivali bu yıl Dünyayı ve Türkiyeyi etkisi altına alan COVID-19 Salgını nedeniyle GastroAntep Hasat Günleri olarak dijital ortamda yapılması planlanmıştır.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Valiliği ve Gaziantepi Geliştirme Vakfı (GAGEV) koordinasyonunda, İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) iş birliği içinde bu yıl 3.sünü düzenleyeceğimiz GastroAntep Hasat Günlerinde; yerli yabancı şefler, gastronomi profesyonelleri, Türkiyenin önemli yatırımcıları ve gurmelerinin yanı sıra ulusal ve uluslararası gazeteci olmak üzere çok sayıda yerli-yabancı basın yer alacaktır. Gastroantep Hasat Günleriile gastronominin Başkenti olan Gazi şehir; geleneksel lokantaları, yerel gıda ürünleri ve zengin kültürüyle dünyanın en önemli gastronomi destinasyonlarından biri olduğunu bir kez daha ispatlayacaktır.

Ünlü şeflerin katılımıyla hasatlar, workshoplar, paneller ve oturumların düzenleneceği Gastroantep Hasat GünleriGastroantep sosyal medya hesapları ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Gastroantep resmi WEB sitelerinden canlı yayınlarla takip edilebilecektir.

Gastroantep Hasat Günleri bu yıl 11 Eylülde rengi ve lezzetiyle marka haline gelen Antepfıstığı hasatı ve Şire yapımıyla başlayacaktır. İki gün boyunca yerli ve yabancı ünlü şeflerin katılımlarıyla workshoplar; Gastronomide Kadın Girişimciliği”, Gastronomide Yerel Coğrafyanın Önemi”, Gastroekonomi Perspektifinden Tarımsal Üretim”, Otellerde Yöresel Yemek Günlerinin Turizme Katkısı”, Gaziantep Mutfağı’nda Markalaşmanın Önemi”, Bölgesel Ürünlerin Zincir Marketler Adaptasyonu” başlıkları ile alanında uzman katılımcılarla paneller ve sektörün önde gelen temsilcilerinin yer alacağı oturumlar gerçekleşecektir. Etkinlikler gastronomi severler için dijital ortamda canlı yayınlanacaktır.