GASTROANTEP

IV. ULUSLARARASI GAZİANTEP GASTRONOMİ FESTİVALİ

İnsanlığın ilk kez tarım ve hayvancılık yapmaya başladığı Mezopotamya bölgesinin kuzey-batı ucunda yer alan Gaziantep, bölgede Akdeniz ve Kara iklimlerinin geçişkenlik gösterdiği eşsiz bir coğrafyada konumlanmaktadır. İklimin ve verimli toprakların etkisi, Gaziantepin sayısız farklı çeşitte tarımsal ürüne ev sahipliği yapmasına olanak sağlamıştır.

Gaziantepin de içinde bulunduğu, Suriye, Akdeniz, Filistin ve Mezopotamya gibi geniş bir alanı kapsayan, tarih boyunca önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmış Bereketli Hilal Bölgesi, arpa ve buğday gibi ilk bitkilerin yetiştiği bölge olmuştur. Ateşin bulunmasıyla farklı tatlar ortaya çıkarken, hazırlanan yemeklerin kimyasında coğrafi etkenler özel bir rol almış, ‘Yöresel Mutfaklar’ ortaya çıkmıştır.

Mezopotamya'nın tahılları, Akdeniz' in meyve ve sebzeleri Uzak Doğunun baharatları, Gaziantep bölgesinde yetişen ürünlerin bileşkesi Dünya' da şehir adıyla anılan ‘Antep Mutfağı’nı ortaya çıkarmıştır. Kentin mutfağı tarih boyunca bu kültürel harmanın en kuvvetli öğesi olmuştur.

Gaziantep, 2015 yılında UNESCOnun Yaratıcı Şehirler Ağı’na (Unesco Creative Cities Network) Türkiyeden gastronomi alanında dahil olan ilk şehir olma özelliğini taşımaktadır.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Valiliği ve Gaziantepi Geliştirme Vakfı (GAGEV) koordinasyonunda, bu yıl 4.sünü düzenleyeceğimiz Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali’ ’Sürdürülebilirlik & Biyoçeşitlilik teması çerçevesinde gerçekleştirilecektir….

Gaziantep’in zengin mutfağıyla sahip olduğu kültür mirasını yerelden globale taşımayı hedeflediğimiz ‘IV. Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali’nde yerli yabancı şefler, gastronomi profesyonelleri, Türkiyenin önemli yatırımcıları ve gurmelerinin yanı sıra ulusal ve uluslararası gazeteci olmak üzere çok sayıda yerli-yabancı basın yer alacaktır. 

‘IV. Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali’ ile gastronominin başkenti olan Gazi şehir; geleneksel lokantaları, yerel gıda ürünleri ve zengin kültürüyle dünyanın en önemli gastronomi destinasyonlarından biri olduğunu bir kez daha ispatlayacaktır.